9-10 października 2019 Warszawa Centrum Giełdowe, ul. Książęca 4

KBKiI: startupy i przemysł mają problem z pozyskaniem finansowania

Źródło: Centrum Prasowe PAP, 10.10.2019
-

Finansowanie energetyki, ciężkiego przemysłu oraz startupów – to jedne kluczowych tematów trwającego w Warszawie Kongresu Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej (9-10 października 2019 r.). Duże przedsiębiorstwa zgłaszały problem z pozyskaniem środków na działalność z powodu swojej „trudnej przeszłości”, z kolei małe często mają „za krótką historię”.

Reprezentująca przemysł stoczniowy, wiceprzewodnicząca rady nadzorczej spółki CRIST Ewa Kruchelska wskazywała na problemy branży z pozyskaniem finansowania projektów na przestrzeni ostatnich lat. Jej zdaniem, przyczyniają się do tego konsolidacje na rynku bankowym i niskie zaufanie do przemysłu stoczniowego w sektorze finansowym.

„Polski przemysł stoczniowy ma olbrzymi potencjał. Zapas zamówień z rynku jest duży, dlatego wierzę, że przy odpowiednim finansowaniu w przyszłości możemy stanowić perłę polskiej gospodarki” – zapewniała Kruchelska.

Prezes BNP Paribas Bank Polska Przemysław Gdański zapewniał o chęci wsparcia sektora bankowego dla dużych przedsiębiorstw. Jako przyczynę problemów branży stoczniowej wskazywał trudną przeszłość tego sektora.

Podczas panelu poświęconego współpracy startupów i banków przedsiębiorcy informawali o trudnościach z pozyskiwaniem finansowania przez młode, innowacyjne firmy. Barierę stanowi najczęściej brak przeszłości, czyli historii działalności, oraz kapitał intelektualny, w który bankom trudniej inwestować. Sektora nowych technologii nie omijają również zatory płatnicze.

„Banki jeszcze dostatecznie nie rozumieją nowych technologii. Zaledwie 20 proc. banków jest gotowych do rewolucji przemysłowej 4.0, a 60 proc. będzie gotowych dopiero za kilka lat” – stwierdził wiceprezes Banku Pekao Tomasz Styczyński.

...