9-10 października 2019 Warszawa Centrum Giełdowe, ul. Książęca 4

Banki zakręcają finansowanie brudnej energii

Źródło: Polska2041.pl, 19.11.2019
Autor: Jacek Ramotowski
-

Im dłużej pozostaniemy przy węglu, tym dla nas gorzej i tym trudniej ścigać świat, który przechodzi na odnawialne źródła energii. Będzie też drożej. I dla zwykłych ludzi zapalających w mieszkaniu żarówkę, i dla gospodarki zużywającej prąd, by wprawiać maszyny w ruch - ostrzegają banki.

Kongres Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej, zdj. od lewej: Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego; Justyna Piszczatowska, green-news.pl i Bartłomiej Pawlak, wiceprezes PFR, źródło: cbc.projektekf

- Dla transformacji energetycznej nie ma alternatywy, ale mamy do czynienia z dyskusją nad modelem - mówił podczas Kongresu Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej Bartłomiej Pawlak, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

- Świat w tym kierunku zmierza. Nie wiem, jak szybko, w jaki tempie, ale zmierza. Ci, którzy w tym procesie nie uczestniczą, obciążeni są coraz większym ryzykiem. Regulatorzy chcą wymusić transformację, penalizując tych, którzy dotykają brunatnych technologii - mówił podczas Kongresu prezes banku ING Banku Śląskiego Brunon Bartkiewicz.

Przyspieszenie transformacji

Proces przechodzenia od produkcji energii z paliw kopalnych, takich jak ropa czy węgiel, do czerpania jej ze źródeł odnawialnych, a więc wody, wiatru czy słońca, nazywa się transformacją energetyczną. Rozpoczęła się kilkanaście lat temu, a teraz przyspiesza. Służą jej coraz bardziej doskonałe technologie sprzyjające efektywności energetycznej wiatraków i baterii. Spadają koszty produkcji energii z odnawialnych źródeł, narasta presja ze strony społeczeństw.
...